Õpilasvahetus Saksamaaga 2013-2014


2013/2014 õppeaasta rahvusvaheline suurprojekt oli koostöö Saksamaa Nordrhein-Westfaleni Liidumaa Wertheri linna gümnaasiumiga Evangelisches Gymnasium Werther.  Septembris saabus meie kooli õppima saksa õpilane Julian, kes osales 11. klassi õppetöös ja elas eesti peres 3 kuud.
Oktoobris  2013 sõitis Kanepi  Gümnaasiumi  18 õpilast ja 4 õpetajat Saksamaale ja  Wertheri Gümnaasiumi vastukülaskäik toimus aprillis 2014, kus meie kool võõrustas 2 saksa õpetajat ja 23 õpilast.
Õpilasvahetuse projekti kohta  võib rohkem lugeda blogidest


http://werther2013.blogspot.com
http://wertherkanepi2014.blogspot.com


Ajalehes Koit ilmus 7.06.2014 kokkuvõte Kanepi - Werther projekti kohta, mille koostas õpetaja Merike.


Kanepi Gümnaasiumi õpilasvahetusprojekt Saksamaaga


2013/2014 õppeaasta Kanepi Gümnaasiumis muutis eriliseks õpilasvahetuse projekt Saksamaa Liitvabariigi Nordrhein-Westfaleni Liidumaaa Wertheri linna gümnaasiumiga. Esimesed kontaktid tekkisid 2013.a. kevadel, kui Wertheri Gümnaasium otsis endale Eestist partnerit. Õppeaasta alguses saabus kolmeks kuuks Kanepi Gümnaasiumi 11.klassi õppima vahetusõpilane Julian, kes kohanes Eestis kiiresti ja sai siin endale palju häid sõpru.


18  Kanepi Gümnaasiumi 16-18-aastast noort ja 4 õpetajat sõitsid oktoobris 2013 Wertherisse, et panna alus pikemaajaliste partnerlussuhete loomisele kahe kooli vahel. EWG - Evangelisches Gymnasium Werther on meie mõistes eragümnaasium, kus lastevanematel tuleb maksta õppemaksu. Koolis õpib umbes 700 õpilast, kes tulevad kooli kogu Bielefeldi piirkonnast. Vastu võetakse õpilasi alates 5.klassist. Wertheri Gümnaasiumis pööratakse suurt tähelepanu välisprojektidele, mis on osaliselt ka kooli õppekavasse sisse kirjutatud. 8.klassidele on ette nähtud õpilasvahetus Suurbritanniaga ja 10.klassi õpilased saavad valida 3 riigi vahel, sest koolil on üle 10 sõpruskooli. Sel õppeaastal toimus õpilasvahetus Eesti, Hispaania ja Poolaga. EWG osaleb aktiivselt Comenius-Erasmus projektides, samuti toetatakse õpilaste perioodilist õppimist välisriikides.


Kooli klassiruumide sisustus on tagasihoidlik ning palju kasutatakse grafoprojektoreid. Kõik siseuksed on lukus ja õpetajatel on seetõttu alati võtmekimp käepärast. Koolis ei ole koolikella ning osa tunde on paaristunnid. Tundides on õpilased rahulikud ja viisakad ning töötavad aktiivselt kaasa. Religiooniõpetus on kohustuslik. Koolis on ka söökla, kus õpilane saab osta endale lõunasöögi. Umbes pooled õpilastest lõunat ei söö, sest eelistavad võileivad kaasa võtta. Väga populaarne on koolis käimine jalgrattaga. Seetõttu torkavad kooli ümbruses silma mitmed katusealused rattahoidlad.


Lisaks õppetööle viibisime ühe päeva Bremenis, mis jättis enamikule kustumatu mulje ja soovi uuesti tagasi tulla. Bremen on üks tüüpilisemaid hansalinnu, kuhu tulid kaupmehed  Weseri jõge mööda oma õnne otsima. Sarnaselt Tallinna vanalinnaga on ka Bremenis kitsaid tänavaid, kus võib leida armsaid kohvikuid,  suveniiri- ja kunstipoode. Varajases gooti stiilis St. Petri Katedraal, hiilgava renessanss-fassaadiga raekoda ning võimas linna vabadust ja õigusi sümboliseeriv ligi kuuemeetrine Rolandi kuju annab aimu Bremeni linna pikast ajaloost. Linna tuntuimad tegelased on muidugi vendade Grimmide poolt kuulsaks kirjutatud Bremeni linna moosekandid, kes ilmutavad end päris mitme tänava  nurgal. Ühes kohas sai mündi eest ka kuulata, kuidas eesel, koer, kass ja kukk ikka veel seal linna tänavate all tegutsevad.


5 päeva sisse mahtusid väljasõidud Padeborni ja Bielefeldi ning lähikonnas asuvasse  piparkoogivabrikusse, firmamärk Schulze von Ravensberg. Ekskursioon  Wewelsburgi 1933-1945 memoriaalmuuseumi oli meie õpilastele elav II Maailmasõja koolitund. Lisaks toimusid veel ettevõtmised peredega, mis võimaldas tavapärasest rohkem mõista kohalikku kultuuri ja õppida keelt. Kokkuvõttes oli vastuvõtt külalislahke ja meie õpilaste peremajutus suurepäraselt korraldatud.


Saksa õpilased ja õpetajad jõudsid vastukülaskäigule Kanepisse 2014. a. kevadel ja taaskohtumine oli rõõmustav. Meie seadsime eesmärgiks projektis osalevate eesti ja saksa noorte praktilise koos tegutsemise. Püüdsime pakkuda Saksamaa õpilastele seda, mis on eestipärane ja erinev. Looduses liikumine oli loodusmatka teema ning eesti ja saksa noored toimetasid koos Võrumaal Siksali metsas, abiks kaart, kompass ja telefon. Fotodele jäädvustati kopratammid ja kevadised taimed. Räpina Loomemajas oli kõigil võimalus osaleda töötubades, mille tulemusena valmis dekoratiivne paber, ilukarp või keraamiline ese. Räpina vana töötav paberivabrik oli samuti unikaalne kogemus. Peredega koos käidi teisteski Lõuna-Eesti kaunites paikades.


Tihe koolipäev Kanepi Gümnaasiumis andis saksa noortele võimaluse osaleda igapäevases õppetöös. Huvi pakkus meie kooli muuseum ja eriti fakt, et Kanepi kooli asutaja Philipp von Roth oli saksa päritolu. Saksa õpetajad külastasid algklasside õpetaja Karin Buhvestovi tundi, kus nad olid väga vaimustatud sealsest õpikeskkonnast. Puutöö tunnis oli härra Meissneril ja proua Schillingil võimalus valmistada lindude pesakast. Pärast koolilõunat kogunesime staadionile, kus toimus Eesti-Saksa sõpruskohtumine jalgpallis, kus pealtvaatajate aktiivsel kaasaelamisel õnnestus lüüa 5 väravat. Õhtul algas suur sõpruspidu Kanepi Gümnaasiumi saalis, mille korraldas kooli õpilasesindus. Õhtujuhid Alo ja Maarja oma suurepärase inglise keelega innustasid kõiki aktiivselt osalema lõbusates võistlustes. Peo jooksul said noored ise pisut muusikat teha (trummid, kellad, kannel, ksülofon, plaatpillid), osaleda ühises suures rahvatantsuringis ning lõpuks vabalt diskot tantsida.


Kõigi osapoolte tagasiside oli väga positiivne ja eriti hea tunde tekitas korraldajatele ühe paljureisinud saksa poisi hinnang, et see oli „parim õpilasvahetus üldse“.


Kogu projekt toimus kooli ja lastevanemate koostöös ja toetusel. Projekti kohta on valminud eestikeelne ja inglisekeelne blogi tekstide ja fotomaterjaliga. Kanepi Gümnaasium jätkab suhteid Wertheri Gümnaasiumiga ja järgmine õpilasvahetus toimub 2015/2016 õppeaastal.


Merike Luts
Kanepi Gümnaasiumi inglise keele õpetaja, projektijuht

Kristi Kahar
bioloogiaõpetaja

Werth1 
Saksamaal Wertheri Gümnaasiumis
 

Werth2Esimene ühispilt Wertheri gümnaasiumis

 

Werth3Kanepi Gümnaasiumi õpilased ja õpetajad esimesel päeval Bremenis


 
Werth4

Projektis osalenud õpetajad ja õpilased Kanepis 8.04.2014

 

Werth5
8.04.2014 Sõpruskohtumine jalgpallis Deutschland-Estland on lõppenud – kõik võitsid
               
                  
     

Werth6           
8.04.2014    Ühine sõpruspidu Kanepi kooli saalis