Coping with Ecological Anxiety with Soft Skills

Projekt "Coping with Ecological Anxiety with Soft Skills" keskendub ökoloogilisele ärevusele, mis on kliimamuutustega seotud psühholoogiline nähtus. Ameerika Psühholoogia Assotsiatsiooni (APA) järgi viitab see kroonilisele hirmule ja muretsemisele keskkonnakatastroofi ees, mis võib mõjutada inimeste vaimset tervist ja käitumist. Projekti eesmärk on tasakaalustada liigset kliimamuutustega seotud hirme, edendades teadlikkust, praktilisi oskusi ja enesekindlust keskkonnaprobleemidega toimetulekul.

Projekti raames viiakse läbi töötubasid, simulatsioone ja praktilisi tegevusi, arendades osalejate pehmeid oskusi, näiteks suhtlemine, koostöö, loovus ja kriitiline mõtlemine. Digitaalsete keskkonnamängude kaudu arendatakse õpilaste digipädevusi ning julgustatakse ökosõbralikku ettevõtlust. Samuti tõstetakse teadlikkust orgaanilisest põllumajandusest, jäätmekäitlusest ning kliimamuutustega kohanemisest.

Projektis osalevad Eesti, Türgi ja Rumeenia koolid ning Itaalia mittetulundusühing, mis lõid juba 2022. aastal e-Twinningu projekti "SCHOOL COMMUNITY AT CLIMATE CHANGE ACTION". Projekti käigus laienetakse teemaga ökoloogilise ärevuse valdkonda, lisades vaimse heaolu ja vaimse tasakaalu aspekti. 

Projektis osalejad on 14–18-aastased õpilased. Õpilased osalevad töötubades, saavad uusi teadmisi ning jagavad saadud teadmisi kaasõpilastega. Õpetajad on projekti juhendajad ja koolitajad, kes aitavad teadmisi edasi anda ja laiemalt levitada. 

Projekti rahastuse taotlemise põhjuseks on kliimamuutuste süvenev mõju ja vajadus tegeleda nii selle füüsiliste kui ka psühholoogiliste tagajärgedega. Projekti eesmärk on mõjutada mitte ainult osalejaid, vaid ka koolide ja kogukondade hoiakuid, edendades teadlikku ja tasakaalustatud suhtumist kliimamuutustesse. Projekti tulemusel:
- Tõuseb teadlikkus ökoloogilisest ärevusest ja kliimamuutuste mõjudest.
- Paranevad osalejate pehmed oskused (suhtlemine, loovus, kriitiline mõtlemine).
- Kasutatakse digitaalseid lahendusi keskkonnateadlikkuse edendamiseks.
- Tugevdatakse koostööd koolide, kogukondade ja keskkonnaorganisatsioonide vahel.
Projekt toetab Euroopa Rohelepet, rahvusvahelisi kliimaleppeid ja haridusinnovatsiooni, ühendades teaduslikud, praktilised ja vaimsed aspektid, et aidata noortel paremini toime tulla keskkonna- ja kliimamõjudega.

Avaldatud 05.03.2025. Viimati muudetud 06.03.2025.